MDK sadece pazara ürün sağlayan bir şirket olmayıp bu ürünlerin servis desteğini de verir. Firmamız müşterilerinin tüm üretim problemleri ve sıkıntılarında  yanında olan bir servis ekibine sahiptir.

 

MDK müşterilerinin makinadan kaynaklanan üretim duruşlarını anlayıp elimine edecek servis desteği konusunda güvence vermektedir.

 

Bununla birlikte istendiği ve gerektiği durumlarda garanti kapsamında  ya da  dışında   en geç üç ( 3 ) iş günü içinde konuya müdahale edecek şekilde servis desteği verilmektedir.

 

Müşterilerimizin karşı karşıya olduğu problemleri daha iyi anlayabilmek ve en kısa sürede çözebilmek için MDK servis çağrı sistemi uygulamaktadır. Bu amaçla konular mekanik ve otomasyon olarak ikiye ayrılmıştır.

 

Lütfen ilgili konu butonunu tıklayarak servis talep formu doldurunuz ve servis çağrısı yaptığınızda sistemin size verdiği numarayı kaydediniz. MDK sistem ve makinlarında uzaktan erişim sistemini müşterilerine önermekte ve kullanmaktadır. Bu şekilde çağrı yapıldıktan sonra MDK çağrıyı takip eden ilk 8 çalışma saati içinde problemleri online çözmeye çalışacaktır. Problemlerin giderilemediği ya da müşteri talebi halinde MDK lokal olarak 2 iş günü , Avrupa için 3 iş günü ve diğer kıtalar için ise 4-5 iş günü içerisinde probleme müdahale etme garantisi vermektedir. 

 

Lütfen ilgili konuya göre aşağıdaki butonlara basarak servis çağrısı yapınız.

 

                                

 

Servis çağrısı yaptıktan sonra arzu ederseniz  00 90 232 328 1991 nolu servis iletişim hattımızı  24 saat / 7 gün olarak  arayabilirsiniz. Çağrı merkezimizi aradığınızda sistem sizi çağrı numaranıza göre  ilgili servis  personeline yönlendirecektir. Bu şekilde feedback alabilir ve güncelleme yapabilirsiniz. Doğru ve hızlı iletişim için lütfen aradığınızda ilk önce  servis çağrı numarasını yanınızda bulundurunuz.